Factory OEM Small 60mm Flange 48V 200W 400W 3000rpm BLDC Servo Motor with Incremental Encoder for Small Logistics Agv Industry Electric Robots /Ugv
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Industrial, Agv Ugv Robots |
| Operating Speed: | Adjust Speed |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Gold Member Since 2018
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
No. 66-102 of Xinmao, Qilu Technology Park, No. 1 of Zidong Road, Tianqiao District, ...
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, CFR, CIF, DAT, FAS, DDP, DAP, CIP, CPT, FCA, EXW, Others
Terms of Payment
LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment, Money Gram
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- KY60ACS0402-30B
- Excitation Mode
- Excited
- Function
- Driving
- Casing Protection
- Protection Type
- Number of Poles
- 6
- Structure and Working Principle
- Brushless
- Type
- Keya
- Certification
- ISO9001
- Weight
- 1.2kg (No Brake)
- Braking Method
- Power Loss Braking
- Feedback Part
- Incremental Encoder (Optional)
- Brake
- Optional
- Power
- 200W
- Voltage
- 48V
- Rated Torque
- 1.27nm
- Rated Speed
- 3000rpm
- Speed
- High
- Transport Package
- Carton
- Specification
- 146mm
- Origin
- China
- HS Code
- 8501310000
- Production Capacity
- 20000/Yr
Packaging & Delivery
- Package Size
- 25.00cm * 25.00cm * 20.00cm
- Package Gross Weight
- 3.000kg
Product Description
High Quality 48V 400W 3000RPM 42000RPM Brushless Servo DC-Motor with Optional Encoder Used in Tracted Spraying Robot, Slidig Gate,Bycle
Model:KY60ACS0402-30
1.Products Specs
| Model | KY60ACS0402-30 |
| Rated Voltage | 48V |
| Rated Power | 200W |
| Rated Current | 5.2A |
| Rated Speed | 3000RPM |
| Rated Torque | 0.64NM |
| Max. Speed | 4200RPM |
| Instantaneous Max. Current | 10.4A |
| Instantaneous Max. Torque | 1.28NM |
| Number | 6 |
| Feedback | Incremental encoder(Standard);Absolute encoder( Optional)( please leave a message when place the order) |
| Without Brake | Standard |
| Brake | Optional( please leave a message when place the order) |
| Ambient Temp | -25- +50ºC |
| Storage Temp | -35- +65ºC |
| Protection Level | IP55 |
| Cooling Method | Natural Cooling |
| Weight(without Brake) | 1.2kg |
2.Drawing
| Model | Rated power/W | Rated volt/V | Rated speed/rpm | Rated Current/A | Rated Torque/N.m |
| KY60ACS0402-30B | 3000W | 48V | 3000RPM | 5.2A | 0.64N.m |
| kY60ACS0404-30 | 3000W | 48V | 3000RPM | 10.4A | 1.27N.m |
| KY60ACS0404-30B | 3000W | 48V | 3000RPM | 10.4A | 1.27N.m |
| KYDAS4201A | KYDAS4202A |
| Single Channel Sine Wave Servo Motor Controller SVPWM Space Vector Control High Performance DSP Intelligent PID Motion Control Alporithm Multiple Control Methods Energy Feedback Function |
High Performance DSP Intelligent PID Motion Control Alporithm Dual-channel Synchronization Technology |
- Standard export carton with sponge
- Size : base on the order
- Weight : base on the order
- Detail data will be confirmed before shipping
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- DC Servo Motor(KY))
- 60 Series
- Factory OEM Small 60mm Flange 48V 200W 400W 3000rpm BLDC Servo Motor with Incremental Encoder for Small Logistics Agv Industry Electric Robots /Ugv
Related Categories
Hot Searches
More