Factory Custom-Made 48V 96V 5kw 7.5kw BLDC Servo Waterdproof Electric Motor with Encoder 24V Brake Worm Gear for Crawler Robots/Motorcycle/Boat /Forklift
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Universal, Industrial, Household Appliances, Car, Power Tools |
| Operating Speed: | Adjust Speed |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- KY200ACS0975-30
- Excitation Mode
- Excited
- Function
- Driving
- Casing Protection
- Protection Type
- Number of Poles
- 10
- Structure and Working Principle
- Brushless
- Type
- as Servo Motor
- Certification
- ISO9001, CE
- Brand
- Keya
- Weight
- 25.9kg
- Braking Method
- Power Loss Braking(with Brake)
- Feedback Part
- Incremental Encoder (Optional)
- Brake
- Optional
- Power
- 7500W
- Voltage
- 96V
- Rated Torque
- 47.7nm
- Rated Speed
- 1500rpm
- Speed
- High
- Length
- 316mm (with Brake)
- Transport Package
- Carton
- Specification
- 200mm
- Trademark
- Keya
- Origin
- China
- HS Code
- 8501310000
- Production Capacity
- 20000/Yr
Packaging & Delivery
- Package Size
- 20.00cm * 30.00cm * 15.00cm
- Package Gross Weight
- 22.000kg
Product Description
Btushless 200mm High Torque Power 96V 7500W 10KW 15KW 5KW 1500Rpm Dc Servo Motor For Electric Conversion Kit/Cars/Agv/Tracked Vehicle/Bike/Fan/Permanent Megnet
Model:KY200AS0975-15
1.Products Specs
| Model | KY200AS0975-15B |
| Rated Voltage | 96V |
| Rated Power | 7500W |
| Rated Current | 97A |
| Rated Speed | 1500RPM |
| Rated Torque | 47.7NM |
| Max. Speed | 1950RPM |
| Instantaneous Max. Current | 194A |
| Instantaneous Max. Torque | 95.4NM |
| Number | 10 |
| Feedback | Incremental encoder(Standard);Absolute encoder( Optional)( please leave a message when place the order) |
| Without Brake | Standard |
| Brake | Optional( please leave a message when place the order) |
| Ambient Temp | -25- +50ºC |
| Storage Temp | -35- +65ºC |
| Protection Level | IP55 |
| Cooling Method | Natural Cooling |
| Weight(without Brake) | 25.9kg |
Brake (Optional)
| Rated Voltage | 24V |
| Power | 52.8W |
| Braking Method | Power Loss Braking |
| Static Funtion | 50N.M |
2.Drawing
| Model | Rated power/W | Rated volt/V | Rated speed/rpm | Rated Current/A | Rated Torque/N.m |
| KY200AS0950-15 | 5000W | 96V | 1500RPM | 65A | 31.8N.M |
| KY200AS0950-15b | 5000W | 96V | 1500RPM | 65A | 31.8N.M |
| KY200AS0975-15B |
7500W | 96V | 1500RPM | 97A | 47.7N.M |
| KY200AS09100-15 | 10000W | 96V | 1500RPM | 130A | 63.7N.M |
| KY200AS09100-15B | 10000W | 96V | 1500RPM | 130A | 63.7N.M |
| KY200AS09150-15 | 15000W | 96V | 1500RPM | 195A | 95.5N.M |
| KY200AS09150-15B | 15000W | 96V | 1500RPM | 195A | 95.5N.M |
KYDAS91601A |
KYDAS93001A |
Single Channel Sine Wave Servo Motor Controller SVPWM Space Vector Control High Performance DSP |
Intelligent PID Motion Control Alporithm Multiple Control Methods Energy Feedback Funtion |


- Standard export carton with sponge
- Size : base on the order
- Weight : base on the order
- Detail data will be confirmed before shipping
| Pre-service | After Sales Service |
| Inquiry and Consult Support Sample testing Support View our Factory |
Help instal and use the product 24 hours online problem solving |
1. Q: What are your main products?
A: We are specialize in BLDC SERVO MOTOR & DRIVER
2. Q: How long have you been in this field?
A: More than 15 years in this field.
3. Q: Do you have your own R&D team?
A: Yes. R&D is our core competitiveness, continuous innovation is just what we are seeking for all the time. Some of our engineers have more than 20years experience in the industry, and we also cooperate with colleges, scientific research institutions and large enterprises.
4. Q: How soon can you deliver the goods?
A: That depends on the exact model you order. For regular products, usually we will prepare some units in stock, we can deliver them within 3 working days.
5. Q: Can you make the product according to customer's requirements?
A: Yes, welcome costom-made products.
6. Q: What is your payment term?
A: You can pay by TT, Paypal, Western Union and so on.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- DC Servo Motor(KY))
- 200 Series
- Factory Custom-Made 48V 96V 5kw 7.5kw BLDC Servo Waterdproof Electric Motor with Encoder 24V Brake Worm Gear for Crawler Robots/Motorcycle/Boat /Forklift